dobře větrat

Jak dobře umíte větrat?

I taková na první pohled jednoduchá věc jako je větrání by se měla provádět správně, aby měla nějaký účinek. Zvlášť v zimě je správné větrání důležité, jinak vám hrozí doma riziko výskytu plísně nebo zbytečných úniků tepla. Jak se správně větrá?

Tři pravidla

Tři nejdůležitější body větrání jsou rychlost, intenzita, četnost. Jednoduše to znamená, že byste měli větrat krátce, nejdéle asi 5-8 minut. Vzduch se za tu dobu stihne v místnosti vyměnit, ale zároveň vám nevychladnou stěny a podlaha. Aby se váš byt nebo dům pořádně provětral, otevřete nejlíp okna dokořán, tím opět zvýšít rychlost větrání. Zároveň tím dostanete z pokojů také přebytečnou vlhkost, která vede ke vzniku plísní. A tohle opakujte denně minimálně čtyřikrát.

Zapomeňte na mikroventilaci

Mikroventilace je v mnoha domácnostech během zimního období oblíbeným nešvarem. Malý průnik nestačí na to, aby se vzduch výrazněji vyměnil, jediným výsledkem je, že vám uniká teplo. To si v dnešní době už asi lépe rozmyslíte.

Proč vlastně vypouštět teplo ven?

Pořád si říkáte, proč byste měli vámi placené a poctivě vytopené teplo vypouštět z oken ven? Odpověď je VLHKOST. Dýcháním, vařením, sprchováním a dalšími každodenními činnostmi vytváříme v prostoru vlhkost, která pokud nemá kam utéct, vede k tomu, že se nám buď začnou rosit okna nebo rovnou i stěny. To poté jedno s druhým vede ke vzniku plísní, kterých je občas velmi obtížné se nadobro zbavit.

Nepodceňujte vznik plísní

Plísně jsou nejen esteticky ošklivé, ale hlavně vedou k mnohým zdravotním problémům. Nejčastěji k respiračním onemocněním, mohou ale také zhoršovat symptomy alergie. Plísně jsou škodlivé zejména pro děti a starší osoby. Není tedy radno je podceňovat.