Odstranění mechu ze střechy

Jak na odstranění mechu ze střechy?

Každý majitel zahrady ví, jak těžké je odstranit mech, když se na zahradě objeví. Je to mnohdy běh na dlouhou trať, bohužel. Jenže mnohem náročnější je odstraňování mechu v případě, že se dostane až na střechu. Pokud jste majitelem domečku s klasickými, starými taškami, mech může vaši střechu napadnout. Otázkou je, co v tomto případě dělat.

Naštěstí je mnoho způsobů, jak se mechu na střeše zbavit. Nejdříve si pojďme říct, proč však mech na střechách vzniká. Pokud máte zastíněnou střechu k severu, pokud je na střeše neustále vlhko či prach, je pravděpodobné, že se mech na střeše skutečně objeví. Neosídluje jenom hladké tašky, ale často napadne i plech či sklo.

Otázkou ale je, co s ním? Jestli zjistíte, že se na vaší střeše zabydluje mech, rychle s ním začněte něco dělat. Čím déle mech bude sídlit na vaší střeše, tím více se krytina poškodí. Pod mechem se totiž drží vlhkost, která snižuje kvalitu střešní krytiny.

Pomůže skalice

Skvělým pomocníkem je skalice, tedy lépe řečeno roztok modré skalice s vodou. Díky tomuto roztoku mech definitivně zmizí, ovšem stříkejte ho na střechu v době sucha. Pokud je střešní krytina suchá, roztok nebude ani zdaleka tak efektivní.

Abyste si byli jisti, že roztok je účinný, měl by mít světlou, modrozelenou barvu.

Kde nepomůže skalice, tam pomůže vápenné mléko

S mechem usídleným na střešní krytině pomůže i vápenné mléko, které před použitím musíte dobře procedit, abyste se zbavili velkých částic. Ideální je, když vápenné mléko nanesete na střechu během května, do konce léta mech nadobro zmizí.

Když nepomůže ani vápenné mléko

Pokud nepomůže ani skalice, ani vápenné mléko, je načase přejít k chemickým postřikům proti mechu. Než však chemický postřik použijete, z tašek či z jakékoliv jiné napadené střešní krytiny musíte odstranit mech kousek po kousku za pomoci kartáče. Jinak nebude chemický postřik účinný.