Chcete pěstovat jalovec? Volte druhy, které nepřenáší hrušňovou rez

Chcete pěstovat jalovec? Volte druhy, které nepřenáší hrušňovou rez

Doba sázení jalovců opět začíná. Pokud mluvíme o jalovcích, mluvíme konkrétně o suchomilných jehličnanech, které vyžadují ke svému spokojenému životu především propustnou půdou (vůbec jim nevadí ani kamenitá nebo méně výživná půda). Možná i jeho nízké požadavky na pěstování jsou důvodem, proč se pro něj řada pěstitelů, kteří chtějí oživit svou zahradu, rozhodují. Bohužel jalovec nepatří ke keřům, které by byly jenom krásné, ale má i své mouchy. Takovou mouchou je i fakt, že přenáší hrušňovou rez. Je však třeba konstatovat, že ne všechny druhy se touto nemilou vlastností chlubí.  

Pokud chcete přece jenom pěstovat jalovec, měli byste si vybrat z druhů, které nemají tuto špatnou vlastnost. A že těch druhů je! Buď si můžete nechat poradit od odborníků v zahradnictví, nebo zkrátka dejte na nás a vyberte si jeden z níže uvedených druhů, které rez hrušňovou nepřenáší.  

Jalovec obecný 

Jedním druhem jalovce, který nepřenáší hrušňovou rez, je jalovec obecný. Jedná se o keř, který dorůstá asi do výšky deseti metrů. V rozkvetené podobě ho najdete především v dubnu, jeho tmavomodré bobule však uvidíte až po osmnácti měsících.  

Zralé jalovčinky z jalovce obecného se využívají i v lidové medicíně. Už před lety se prokázalo, že působí jako diuretikum a také jako dezinfekce. Často se právě zralé jalovčinky z jalovce obecného používají i při zevních obkladech, když člověka trápí revmatické bolesti.  

Další druhy jalovce, které nepřenáší rez hrušňovou 

Kromě jalovce obecného se rzi hrušňové nemusíte obávat například u jalovce polehlého, který je taktéž velmi sympatickým keřem. Vsadit můžete i na jalovec poléhavý nebo na jalovec šupinatý. Naopak pozor si dejte na jalovce chvojku – na tomto druhu jalovce bohužel přezimuje rez hrušňová. A také si dejte pozor na jalovec čínský nebo skalní, i tyto druhy mají stejnou nemilou vlastnost.