Hypotéka v roce 2023: je vůbec dosažitelná?

Hypotéka v roce 2023: je vůbec dosažitelná?

Hypotéky byly v minulém i tomto roce tématem číslo jedna. Pokud zvažujete vlastní byt či dům, určitě jste vývoj úrokových sazeb bedlivě sledovali. Jak je na tom hypotéka v roce 2023? Je dosažitelná, nebo se ještě vyplatí počkat?

V současné době dosahují ceny nemovitostí i pozemků vysokých částek, s nimi jsou na tom bohužel podobně také úrokové sazby. Jejich výše zvlášť v minulém roce značně zkomplikovala rozhodnutí mnoha zájemců o vlastní bydlení. Jak je na tom hypotéka v roce 2023?

Přečtěte si také: K ČEMU VÁM BUDOU DOMA AKUSTICKÉ PANELY?

Pokles o 0,1 %

Na jaře došlo k poklesu úrokové sazby z 6,37 % na 6,27 %, od té doby k výraznějšímu poklesu nedošlo. Odborníci stále nedokáží s jistotou říct, zda dojde v tomto roce ke snížení sazby. Propad navíc není možný, dokud Česká národní banka nesníží svou základní úrokovou sazbu ze 7 %.

Inflace je bohužel stále vysoká, a tak je potřeba počítat s tím, že levnější nemovitosti a pozemky jsou stále ukryté v budoucnu.

Vyplatí se hypotéka?

Se současnou výší úrokových sazeb je hypotéka samozřejmě značně nevýhodná. Pokud ovšem plánujete koupi domu již delší dobu a splňujete všechny podmínky pro její získání, nemusíte váhat. Jestliže si hypotéku můžete stále dovolit, a to i s tím, že si budete stále odkládat jakousi rezervu, nemusíte čekat. Snížení úroků může trvat i několik dalších měsíců, které ovšem mohou výrazně ovlivnit to, v jakém věku o hypotéku žádáte.