Jarní úklid šatníku. Pusťte se do něj s Marií Kondo

Jarní úklid šatníku. Pusťte se do něj s Marií Kondo

Když sympatická Japonka Marie Kondo vejde do dveří, přináší s sebou pozitivní energii a chuť něco změnit. Tato dáma se po světě proslavila svou schopností organizace, funkčního úklidu a zkvalitnění života. Vyzkoušejte několik metod, které propaguje, vykliďte svůj šatník a připravte ho na následující období.  

Proč se pustit do třídění šatníku 

Maria Kondo především prosazuje názor, že tu jsou věci od toho, aby nám dělaly radost. Jakmile tuto funkci postrádají, stávají se zbytečnými, a naopak nás utlačují, nutí nás, abychom je neustále uklízeli, a stáváme se tak nevědomky jejich otroky.  

Současný trend rychlé módy takové situaci ještě nahrává. Oblečení kupujeme už jen pro radost a mnohdy řešíme jeho funkci, až poté, co za něj u pokladny zaplatíme. Výsledkem jsou přeplněné skříně, hroutící se komínky s věcmi a stejně neustálá starost s tím, že nemáme, co na sebe.  

Máte k věcem kladný vztah? 

Metoda úklidu spočívá v jednoduchém procesu. Všechno oblečení, které vlastníte, nejprve položte na jednu hromadu. Jen tak si totiž uvědomíte, kolik toho vlastně máte a možná vás napadne, zdali jsou všechny tyto věci potřebné. Poté každý kus oblečení berte jednotlivě do ruky a ptejte se sami sebe, zdali vám ještě přináší radost.  

Nenechávejte si věci, u kterých víte, že vám nesluší, u kterých si slibujete, že do nich zhubnete nebo naopak přiberete.  

Hlavní je organizace 

Halenky a oblečení z mačkavých materiálů věšte přehledně za sebe na ramínka. Na všechny ostatní věci vám postačí šuplíky, kam podle Marie Kondo nejlépe uložíte věci tak, že je složíte do úzkého obdélníku, a místo na sebe, je budete skládat vedle sebe. Tím si zajistíte snadný přístup ke každému kusu oblečení a komínek s věcmi se vám už nikdy nezboří. Třiďte také podle jednotlivých kategorií, abyste hned věděli, který šuplík otevřít.