Interiér rodinného domu

Stěhujete se do rodinného domu? Zařiďte si ho efektivně

Stěhujete se z bytu do rodinného domu nebo ho plánujete stavět? V tom případě jste si už možná položili otázku, jak si nový domov zařídit. Rodinný dům totiž poskytuje mnohem více prostoru než malý byt, a je proto důležité si pečlivě promyslet a rozvrhnout, jak bude celý interiér vypadat.

Rozvrhněte si prostory – při zařizování domu počítejte s tím, že budete pracovat s mnohem větší obytnou plochou, než je v bytě. Rozdělte ji proto do funkčních, logicky propojených celků. Zkuste například propojit váš obývací pokoj s kuchyní pomocí kuchyňského ostrůvku nebo barového stolku. Zároveň pokud vám to projekt rodinného domu dovolí, propojte vaši koupelnu s ložnicí či ložnici s šatnou. Spojením prostorů ušetříte několik metrů čtverečních, které byste jinak museli použít na propojovací chodby mezi jednotlivými místnostmi.

Využijte celý prostor jednotlivých místností – pětičlenná rodina bude mít zřejmě jiné nároky na interiér domu než rodina tříčlenná, a to především co se týče velikosti místností, jako je kuchyně s jídelnou nebo obývák. Snažte se proto využít všechny dispozice místností a každý metr na maximum. Ušetřený prostor pak budete moci využít jako dětskou hernu nebo třeba pracovnu.

Zaměřte se na úložné prostory – snažte se do jednotlivých místností pořídit nábytek s dostatkem úložných míst, díky kterým budete mít ve všem systém a vše potřebné budete mít ihned po ruce. Často se zapomíná například na úložné prostory v koupelnách, které nahradí velké multifunkční vany. Právě v koupelně byste však měli mít dostatek úložného prostoru, aby vaše hygienické potřeby nezabíraly zbytečně moc místa.  Budou pak totiž akorát sloužit jako lapače prachu.

Nepodléhejte trendům – méně je vždycky více a v tomto případě to platí dvojnásob. Snažte se proto nepodléhat výstředním trendům a volte spíše střídmost a minimalismus. Kýčovité dekorace, přehnaně dekorativní prvky nebo velké plochy křiklavých barev. To vše může prostor opticky rozbít, což z celkového dojmu nebude působit vůbec dobře. Mějte proto na paměti, že rodinný dům je dlouhodobou investicí a jeho interiér by tak měl být nadčasový. Minimálně společné prostory by měly být v tlumených barvách a neutrálním stylu, aby byly co nejvíce vzdušné. Právě díky tomu se v nich pak každý člen domácnosti bude cítit příjemně. Pokud přece jen toužíte po nějakém tom pestřejším prvku nebo designerském výstřelku ve vaší domácnosti, můžete se vyřádit na křeslech, lenoškách, vázách či dekorativní keramice. Experimentujte však vždy s citem pro vzhled celého interiéru.