Ať vánoční kaktus na Vánoce rozkvete. Jak na to?

Ať vánoční kaktus na Vánoce rozkvete. Jak na to?

Když se řekne slovní spojení “vánoční květiny”, většina lidí si vybaví vánoční hvězdu. Jenže krásná červená (nebo také bílá) květina není jedinou dominantou vánočních svátků. Pro Vánoce je také typický vánoční kaktus, který by měl na Štědrý den krásně rozkvést. Jenom v tomto případě jsou to pravé vánoční svátky, nemyslíte?  

Otázkou zůstává, jak se o vánoční kaktus starat, aby opravdu během svátků vánočních rozkvetl. Většina pěstitelů zatím nepřišla na kloub této rostlině, kterou si doma pěstujeme, proto jim na Štědrý den zkrátka nerozkvete. Jak tedy na to? 

Vánoční kaktus potřebuje předvánoční odpočinek 

I když vy budete pravděpodobně šest až osm týdnů před Vánocemi naprosto napřaženi a nebudete vědět, kam dřív skočit, vánoční kaktus by touto dobou měl odpočívat. Jenom tak vám právě na Štědrý den rozkvete do svých krásných barev a odstínů. Samozřejmě i během jeho vánočního odpočinku se o něj dobře starejte, protože i to má vliv na to, jestli vykvete či nikoliv. Důležité je zvolit správné umístění, pěstovat ho v příjemné teplotě a za dostatečné vlhkosti.  

Jak pěstovat vánoční kaktus 

Předvánoční šesti až osmitýdenní odpočinek je jenom jednou ze zásad toho, jak to udělat, aby vánoční kaktus vykvetl. Během tohoto odpočinku omezte zálivku. Zalévejte jenom ve chvíli, kdy je zemina opravdu vyschlá. Ideálně rostlinu pěstujte na místě, kde je vzduch vlhký. Pokud v domácnosti vzduch vlhký nemáte, je načase použít rozprašovač. Ideální teplotou pro pěstování je zhruba čtrnáct stupňů Celsia.  

Vánoční kaktus je dobré pravidelně kontrolovat. Ve chvíli, kdy se na jeho koncích objeví zavinutá poupata, je načase přidat na zálivce (zalévejte jednou týdně). A stejně tak je třeba zvýšit teplotu na dvacet stupňů Celsia. Poté ihned po nasazování poupat začínáme s přihnojováním (hnojivo musí být bez vápníku, ten kaktus nemají zrovna v lásce).