Čas podzimních květů je tady. Jakými rostlinami ozdobit okenní parapet?

Čas podzimních květů je tady. Jakými rostlinami ozdobit okenní parapet?

Když nám sluníčko pro letošní rok dalo své sbohem, většina lidí sklidila urychleně veškeré květiny ze svých okenních parapetů. Pěstitelé nemohli riskovat, že by první podzimní mrazíky nebo nízké teploty zničily jejich nejoblíbenější rostliny. Během mrknutí oka tak okenní parapety začaly zét prázdnotou. Ovšem i když se teploty pomalu, ale jistě začínají posouvat k nule, to neznamená, že okna musí smutnit. Existuje přece několik podzimních květin, které snáší i aktuální ne zrovna přívětivé podmínky.  

Barevné dlužichy 

Dokonce lze o podzimních rostlinách říct jednu věc – nižší podzimní teploty jim naprosto vyhovují. Dokonce mnohé se hravě poperou i s prvním poklesem teplot pod nulu. Mluvíme kupříkladu o rostlině jménem dlužicha, která se barví do pestrobarevných tónů. Pokud chcete na svůj okenní parapet přinést trochu barev, i když je venku sychravý podzim, dlužicha je skvělou volbou.  

Dlužichy jsou známé pro své krásně barevné listy. Ty mohou mít purpurovou, bronzovou, také karamelovou nebo červenou až narůžovělou barvu. Nejsou navíc nijak náročné, vyžadují jenom dobře propustnou půdou a dostatek živin.  

Macešky nejen z jara 

Macešky (stejně jako bramboříky) máme zafixované jako typicky jarní květiny. Jenže to nejsou ryze jarní květiny. Jsou to spíše podzimní otužilci. Stejně jako brambořík, tak i macešky kvetou po velkou část roku a na podzim s tím nekončí. Pravdou je, že kvetou až do doby, kdy jim první zimní mrazík zaklepe na jejich květináč.  

Některé druhy jsou však mrazuvzdorné. Proto se nedivte, když vám maceška pokvete i během zimy či když na jaře bude tou první rostlinou, která rozzáří okenní parapet nebo zahrádku u domu.  

Červená libavka 

Další krásnou podzimní rostlinou, kterou můžete mít na podzim na okně, je libavka. Mluvíme o červené, vřesovištní rostlině, která však může být zbarvená i do bíla. Opět mluvíme o nenáročné rostlině, která vyžaduje jenom polostín a vlhkou půdu tvořenou především z rašeliny.