Chcete si letos vypěstovat vlastní papriky? Pravidla, kterými se řídit

Chcete si letos vypěstovat vlastní papriky? Pravidla, kterými se řídit

Každým rokem roste zájem o vlastnoruční pěstování zeleniny. Zatímco někdo má k dispozici celou zahradu, jiný pole za domem a další pouze balkon, na kterém se dá pěstovat pouze s rezervou, ale dá. Pokud jste se letos rozhodli zařadit se mezi vášnivé pěstitele a dali jste si za cíl vypěstovat krásné a velmi chutné papriky, máme pro vás seznam pravidel, kterými se řídit, aby snaha, kterou v následujících letech vynaložíte, přinesla vytoužené ovoce – tedy v tomto případě zeleninu.  

Pravidla, kterými se řídit při pěstování paprik 

  • Ze všeho nejdříve začněte s vyséváním semen paprik. K tomuto kroku dochází zhruba deset týdnů před plánovaným termínem výsadby na záhon nebo do skleníku.  
  • Používáme pouze kvalitní výsevní substrát, který má nízký obsah živin a pH pohybující se kolem šesti až osmi.  
  • Po výsevu truhlík, květináč nebo kelímky, v nichž máme semínka zasazená, můžeme zakrýt průhlednou fólií. Tu poté odstraňujeme v okamžiku, kdy semena vzejdou, a to zhruba do čtrnácti dnů.  
  • I když semena paprik nemáme ještě v záhonech, ale pouze v květináčích, stejně substrát udržujeme přiměřeně vlhký. Zaléváme pravidelně, abychom se vyvarovali suchému substrátu. Pozor však na přelití, aby nedošlo k odumírání kořenových špiček.  
  • Papriky během období předpěstování udržujeme při teplotě pohybující se okolo dvaadvaceti až čtyřiadvaceti stupňů. To platí v noci. Během zataženého dne pak v teplotě pohybující se okolo šestadvaceti až osmadvaceti stupňů, za slunečných dnů nesmí teplota přesáhnout dvaatřicet stupňů Celsia.  
  • To, že je ideální čas na přesazení sazenice do záhonu zjistíme tak, že prohlédneme sazenici. Ta musí být kompaktní a pevná.  

Zvolte vhodné odrůdy paprik 

Zmiňovaných pravidel se držte a dočkáte se vytoužené odměny v podobě velmi bohaté úrody. Pamatujte však na to, že všechno začíná při výběru správných odrůd. Základním kritériem při výběru jsou především podmínky, které daná paprika ke svému životu potřebuje. A poté si odrůdu zvolte dle své libosti – to, jestli bude sladká nebo naopak pálivá je už zcela na vás. Pravidla pěstování platí pro obojí.