Jedovaté rostliny

Dejte si pozor na určité druhy rostlin. Vašim domácím mazlíčkům mohou způsobit otravu

Sdílí s vámi domácnost vaši čtyřnozí parťáci? Pak byste měli mít na paměti, že kromě kvalitního krmiva, péče a dostatku lásky byste jim měli poskytnout také bezpečné prostředí. Říkáte si, že u vás doma nemůže vašemu psovi či kočce přece nic hrozit? Možná vás právě teď vyvedeme z omylu. Často si totiž chovatelé neuvědomují, že nebezpečí číhá na jejich domácí mazlíčky i v obyčejných pokojových rostlinách, které mohou být pro zvířata toxická a po požití způsobují otravu.

Zamezte přístup k nebezpečný rostlinám

Majitelé psů to mají o něco jednodušší než chovatelé koček. Dokážou je totiž vycvičit k tomu, aby se k jedovatým rostlinám v domě vůbec nepřibližovali, u koček to však takhle jednoduché není. Milovníci koček teď budou jistě souhlasit, že vycvičit kočku, aby nepojídala nebezpečné rostlinky, zkrátka nelze. Veterináři proto doporučují rizikové rostliny doma vůbec nepěstovat. Pokud máte zahrádku, vysaďte rostliny raději tam či ve skleníku.

Nebezpečí číhá všude

Pro zvířata představuje riziko nejen samotná květina, ale také voda z misky pod květináčem. Do vody se totiž uvolňují hnojiva a postřiky proti škůdcům, kterými jste rostlinu ošetřili. Zvíře se po napití takové vody může snadno přiotrávit. Méně toxické rostliny mohou domácímu mazlíčkovi způsobit trávicí potíže, poruchy příjmu potravy nebo třeba dermatitidu.

Jak se otrava zvířete projevuje?

Mezi nejčastější příznaky otravy patří apatie zvířete, zvracení a průjem. Kočky mohou také nadměrně slinit a neustále se škrábat na čenichu. U zvířete, které vůbec nereaguje, se snažte vyvolat zvracení. V každém případě jednejte rychle a ihned kontaktujte veterináře, o životě zvířete totiž často rozhodují pouhé minuty. Pokud můžete, přivezte s sebou na veterinu také část rostliny kvůli identifikaci jedu.

Rostliny, které jsou kompletně jedovaté: Diefenbachie, azalka, rododendron, oleandr, monstera, Scindapsus a tchynin jazyk

Rostliny, u kterých jed obsahuje hlavně jejich hlíza: hvězdník, iris, lilie a hyacint