Barvy v interiéru

Jak na nás působí jednotlivé barvy v interiéru?

Možná si to neuvědomujete, ale barvy v bytě zásadně ovlivňují naši psychiku. Některé podporují chuť k jídlu, vzbuzují v nás vášeň a touhu, uklidňují nás či motivují k lepším pracovním výkonům. Jaké barvy tedy zvolit do ložnice, kuchyně či obýváku?

Ideální barvy do ložnice

V ložnici strávíme přibližně třetinu života. Dobře si proto rozmyslete, jakou barvu do tohoto pokoje zvolíte. Ideální je zelená, která působí uklidňujícím dojmem a údajně také podporuje plodnost. Vedle nesáhnete ani s modrým odstínem. Modrá barva totiž snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání a srdeční tep. Stejně jako zelená patří k uklidňujícím barvám. Vyvarujte se naopak příliš sytých barev, zejména pak červené. Ta je sice barvou vášně a sexuality, na některé však může působit agresivním a příliš rušivým dojmem.

Barvy vhodné do obývacího pokoje

Do obývacího pokoje se skvěle hodí bílá barva, která je symbolem čistoty, nevinnosti a elegance. Navíc opticky provzdušní a prosvětlí celou místnost. Chybu neuděláte ani s kakaovou hnědou, která působí velmi elegantně a střízlivě. Stimulující a vhodnou barvou do obýváku je také levandulová, která se perfektně vyjímá v kombinaci s hnědou barvou.

Jaké barvy zvolit do kuchyně

Zvolte červenou barvu, která podporuje chuť k jídlu, stimuluje smysly a působí povzbudivě. Do kuchyně se hodí také žlutá barva, která je symbolem sluneční síly a energie a vyvolává pocit radosti. Hnědá barva v kuchyni zase evokuje pocit síly a spolehlivosti. V člověku vzbuzuje také pocit tepla, pohody a bezpečí.