Zahrada

Jak proměnit svou zahradu v umělecké dílo?

Okrasné jezírko, záhony čerstvě rozkvetlých tulipánů, houpací síť zavěšená pod korunami stromů či vkusné posezení na terase. Nenápadné, ale důležité prvky zahrady, které tvoří její kompletní architekturu. Jak ze své zahrady vytvořit umělecké dílo?

Méně travnatých ploch

Nejvíce práce na zahradě vyžaduje právě úprava trávníku. Nahraďte ho proto například hustými trvalkami a skalničkami či různými dřevinnými výsadbami, které vypadají krásně celoročně. Navíc vyžadují minimální údržbu, což jistě oceníte.

Vlastní sad

Velkou výhodou zahrádky je možnost pěstovat si vlastní ovoce, zeleninu a bylinky. Nic nechutná lépe než šťavnaté a sladké jahody z ručně okopaných záhonků či zralá jablka utržená z vlastního ovocného sadu jabloní. Navíc vědomí, že jste vše zvládli vypěstovat zcela sami je k nezaplacení.

Efektivní osvětlení

Světlo je nepostradatelnou součástí každé zahradní architektury. Už dávno neplní pouze orientační a bezpečnostní funkci. Lampiony, světýlka či lucerničky dokážou vytvořit jedinečnou atmosféru pro každou příležitost. Navíc pokud se rozhodnete pro inteligentní svíticí systémy, snadno si je můžete nastavit na různé stupně intenzity a kombinaci světel, které doladí celkovou atmosféru zahrady.

Živý plot

Soukromí hraje v každé zahradě prim. Stále více majitelů zahrádek už chápe, že nejvkusnější ochranu jejich soukromí jim poskytne právě živý plot. Zahradnictví proto začala nabízet zapěstované bloky živých plotů v různých velikostech. Nemusíte tak čekat roky, než vám stromky vyrostou a začnou plnit svůj účel.

Vkusný nábytek

Nábytek je nepostradatelným prvkem každé zahrady, který tvoří její důležitou součást. Móda umělých ratanových křesel a sedaček je už dávno pryč, nyní frčí stabilní materiály vhodné pro venkovní použití. V současnosti jsou trendem tzv. daybed, tedy denní postele, které se dají snadno skrýt v zeleni zahrady. Pak už jen stačí vybavit je ledabyle rozhozenými polštářky a dekou na zahřátí pro letní večery a můžete začít relaxovat.

Minimální údržba

Koncept předepsaných bylinných i dřevitých rostlin, které patří k sobě a vyžadují tak podobné podmínky pro pěstování, vám velmi usnadní vaši práci na zahradě. Takovéto kombinace rostlin jsou totiž natolik sehrané, že mezi sebe nepustí žádný plevel a vy tak údržbu o zahradu zvládnete rychle a snadno.