Interiér

Jak proměnit svůj byt v útulný domov?

Už nějakou dobu bydlíte v bytě, ale přesto se v něm necítíte jako doma. Poznáváte se v tom? Poradíme vám, jak si zútulnit interiér, aniž byste museli utratit tisíce za bytového designera.

Světlo

Zapomeňte na to, že jedno centrální osvětlení vám v místnosti bude stačit. Tyhle doby jsou už dávno pryč. Je to právě totiž světlo, které vytváří celou atmosféru místnosti. Proto kromě klasického lustru přidejte do obývacího pokoje a ložnice ještě klidně dvě nebo tři lampy. Nebojte se využít nejrůznější světýlka do oken či svíčky, a to nejen v období Vánoc. U svíček však vždy myslete na to, aby byly umístěny na bezpečném, nehořlavém povrchu. Velmi oblíbené jsou také LED diody, které můžete umístit do poliček nebo třeba na kuchyňskou linku.

Textilie

Textilie, jako jsou záclony, přehozy, deky či koberce, představují malou investici, ale s prostorem dokážou udělat velké divy. Nezapomeňte je však vybírat v podobných barvách, aby interiér nepůsobil chaoticky a neuspořádaně. Vedle určitě nešlápnete s přírodními a světlými odstíny barev, jako je šedá, hnědá či krémová. V případě závěsů a záclon zvolte jejich délku až na zem, místnost se tím opticky prodlouží.

Květiny

Květiny by měly být nedílnou součástí každé domácnosti. Při výběru pokojových rostlin však myslete na to, jaké podmínky ke svému růstu potřebují, a zda jste schopni je zajistit. Květiny můžete umístit kamkoliv. Skvěle vypadají na poličkách, parapetu nebo třeba zavěšené u stropu. Určitě nezapomeňte také na řezané květiny, které ve váze dodají celému interiéru útulnou atmosféru.

Fotky a obrazy

Všeho s mírou. A u obrazů a fotografií to platí dvojnásob. Pověste je proto pouze na jednu stěnu a jednotlivé styly obrazů příliš nekombinujte. Zároveň zvolte jeden druh rámečků, abyste měli jistotu, že výsledný efekt nebude v interiéru působit přeplácaně.

Dekorace

Podobně to je i s dekoracemi. I s nimi můžete poměrně snadno přestřelit. Před nákupem dekorací si proto vždy nejdříve promyslete, kam se budou hodit. Zkuste dekorace sladit například podle ročního období. Na jaře a v létě vsaďte na květiny a veselé barvy, na podzim slaďte dekorace do oranžové, hnědé a žluté barvy a přidejte kaštany, šišky či dýně a v zimě si vyhrajte s vánočním zdobením.