Než napadne sníh

Než napadne sníh, postarejte se o okrasnou zahradu, jak se sluší a patří

Aby zahrada byla krásná i po dlouhé, předlouhé zimě, musíme se o ni postarat už nyní. Nejlépe tedy uděláme, pokud stihneme všechny podzimní práce už začátkem měsíce, brzké napadení sněhu nás tedy nepřekvapí. Zaměřme se nyní na okrasnou zahradu – právě okrasná zahrada je pýchou zahrady a nechceme přece, aby po zimě vypadala zničeně. Jestliže toužíte po okrasné zahradě, která se po zimě probudí v celé své kráse, je nutné ji podpořit v růstu už nyní.

Sbíráme zbylé plody

Mnohé plody jsme ještě nestihli sesbírat, proto nyní máme poslední šanci. Během posledního podzimního měsíce bychom měli sesbírat minimálně plody dřevin, jako jsou plody hlošiny, cesmíny nebo klokoče.

Zazimováváme zahradu

I když jsme mnohé rostliny zazimovali už během září nebo října, nyní přichází čas na zazimování celé zahrady. Například se musí pod drobné ovoce rozhodit malá vrstva kompostu, která se mělce pod ovoce zaryje. Důvod je takový, že díky nahromaděnému kompostu drobné ovoce, jako je angrešt, maliny nebo rybíz, během zimy nezmrzne.

Zimní kryt se musí také vybudovat u pěnišníků. Pro ně je ideální zimní vrstva trocha substrátu pro rododendrony. Mladé bambusy vyžadují krapet jinou přikrývku, a sice v podobě suchého listí a chvojí.

Ze zahrady se také odstraňuje poslední napadané listí. Listí z ovocných stromů se může dát do kompostu, zbylé se musí zlikvidovat jinak, pokud listí tedy nepoužijete jako přírodní hnojivo pro trávník a půdu.

Co se týče sřezávání levandule, s tím počkejte až na jaro. Pokud byste je sřízli nyní, mohly by špatně odolávat mrazu. A i levanduli přikryjeme chvojím.

Když počasí přeje

Když počasí přeje, je naším úkolem ještě naposled posekat trávník. Teplé počasí také umožňuje naposled vysázet prostokořenné ovocné stromy a keře, které se vysazují v mírnějších oblastech. V ostatních oblastech se doporučuje vysázet jen dřeviny, které pochází z kontejnerů.