zahradu

Jak se o užitkovou zahradu postarat během posledních podzimních dní?

Zima je jediné roční období, během kterého se nemusíme starat o zahradu. Jenže než napadne první sníh, o zahradu se stále starat musíme, pokud tedy chceme, abychom měli méně práce na jaře. Mnozí lidé zanedbávají předzimní péči o zahradu, mají však na jaře co dělat, aby se zahrada dostala do stavu, v jakém ji chtějí mít. Před napadnutím sněhové přikrývky se postarejte zejména o užitkovou zahradu. Přece jen na jaře ji zatížíte, budete chtít sázet, tak ji na to připravte už nyní.

I když by se dalo říct, že mnohé práce jsme stihli během prvních dvou podzimních měsíců, mnozí lidé honili lelky a na zahradě nepohnuli jediným spadeným lístkem. A právě ti mají nyní nejvíce práce.

Pokud ještě nenamrzla půda

Letošní počasí by se dalo přiřadit k aprílovému, na mnohých místech České republiky už napadl sníh, na jiných se pyšní patnácti stupňovými teplotami. Jestliže právě u vás ještě půda nenamrzla, můžete ještě vysázet mrkev a cibuli. Nemusíte se bát, že vy vzešli během zimy, naopak vzejdou až na jaro, budete se tedy radovat z brzké úrody.

Kromě cibule a mrkve můžeme až do zamrznutí půdy vysázet také prostokořenné keře a stromy, dokonce je možné vysázet i petržel, která díky jarní vláze příští rok rychleji a lépe vzejde.

Zazimováváme užitkovou zahradu

Nesmíme zapomenout ani na zazimovávání užitkové zahrady. Konkrétně je nutné, abychom vypustili všechny vodní nádrže, než přijdou první letošní zimní mrazíky. Také s vyprazdňují pařeniště, přihnojuje se půda pod korunami stromů. K přihnojení využijte spíše draselné nebo fosforečné hnojivo, v menším množství je dobré použít i kompost.

Na kompost nezapomínáme. Je dobré ho ještě nyní přeházet.

Sklízíme poslední úrodu

Mnohou úrodu jsme mohli nechat ještě růst, ale nyní je čas ji sklidit. Sklízí se dokonce i čínské zelí, které mimochodem snese teploty až do minus šesti stupňů Celsia. Pokud sklízíte čínské zelí až nyní, musíte ho sklidit při teplotách nad nulou.