Bydlení

Novostavba nebo starší dům?

Při stěhování máte na výběr ze dvou možností. Pro novou kapitolu vašeho života můžete zvolit buď novostavbu, nebo zvolíte raději starší dům, který už něco pamatuje. Co tedy vychází s finančního hlediska lépe?

Na novostavbě ve výsledku ušetříte

Rozdíl mezi pořizovací cenou novostavby a staršího domu může dosahovat až statisíců korun. Skutečnost však není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Ekonomickou výhodu staršího domu totiž rychle vyrovnají dodatečné náklady na jeho rekonstrukci a nutné opravy. Výsledná cena tak může ve výsledku majitele staršího domu nemile překvapit, stejně jako například výše účtů za vytápění.

Novostavby mají velkou výhodu ve svém ekonomickém provozu. Mají totiž skvěle zpracovanou zvukovou i tepelnou izolaci, která vám ušetří výdaje za nadměrné vytápění. Staré domy totiž špatně izolují a drží teplo. Při vytápění tak spousta tepla uniká ven. Nové byty navíc musí splňovat přísné požadavky v oblasti energetické náročnosti, které se následně projeví v nižších platbách za energie i služby.

Větší pohodlí

Novostavby mají ještě jednu nespornou výhodu. Dokážou se přizpůsobit aktuálním potřebám i vkusu člověka. Navíc bývají krásně vzdušné a světlé, díky čemuž vytvářejí příjemnou atmosféru, ve které se obyvatelé domu cítí dobře. Jsou také situovány v lokalitách se skvělou dopravní dostupností a ideální občanskou vybaveností. Nové byty často disponují takové vyhrazeným parkováním, což ocení především majitelé automobilů. Pokud ovšem preferujete starší dům někde na samotě u lesa, má to i v tomto případě jistě své kouzlo.