Stavba

Chystáte se stavět? Držte se těchto rad, které časem jistě oceníte

Rodinný baráček s krásnou zahradou a vlastním bazénem. To je sen snad každého z nás. Za touto fasádou se však skrývá spousta dřiny, starostí, času i peněz. O to více jsou důležitá všechna rozhodnutí, která uděláte, než se pustíte do samotného stavění. Na co si tedy před zahájením stavby domu dát pozor, abyste si nepřidělali starosti navíc?

Svěřte se do rukou odborníků

Je jasné, že při výstavbě domu chcete ušetřit každou korunu, a proto dáte přednost levnějším dodavatelům nebo to rovnou vezmete do vlastních rukou. Pamatujte však na to, že když dva dělají totéž, není to totéž. Důvěřujte proto v tomto ohledu raději profesionálům. Nejen, že tím ušetříte spoustu nervů a času, ale ušetříte tím také peníze, které by případné opravy a předělávky stály. Zacházejte proto se svým časem jako s penězi. Ušetříte tím mnohem více a k tomu dostanete lepší výsledek. Pokud je to tedy aspoň trochu možné, zajistěte, aby na celou stavbu od začátku do konce dohlédla jedna zodpovědná osoba. Může se jednat o architekta či hlavního dodavatele, který vám ušetří spoustu práce s úkoly spojenými se stavbou.

Mějte návrh vaší zahrady hotový ještě před zahájením stavby

Snažte se dokončit plánování zahrady ještě před tím, než začnete stavět. Ptáte se proč? Je to jednoduché. Díky hotovému návrhu vaší zahrady budete přesně vědět, jestli na ní bude nějaká přístavba, kde bude umístěný bazén, okrasné záhonky, skleník apod. Díky tomu bude jasné, kudy by měla vést kabeláž, abyste případné osvětlení mohli umístit na terasu nebo do zahradního altánku. Navíc, když už budete mít na zahradě přistavený bagr, mohl by rovnou vykopat také díru na bazén. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Možná vám to teď zní logicky, ale věřte, že při výstavbě budete zavaleni tolika úkoly, že si na to ani nevzpomenete.

Zvolte samostatnou kuchyň

Umístění kuchyně je sporné téma. Někteří ji preferují oddělenou, jiní naopak spojenou s další místností. Pamatujte však na to, že v případě otevřené kuchyně se při vaření různé pachy a vůně linou po celém domě. Nevyřeší to ani zapnutý odsavač par, který ve velkém prostoru nedokáže pochytit všechny vůně. Zvolte proto raději oddělenou kuchyň.

Nezapomínejte na bezpečnost

Každé auto je vybaveno airbagy a bezpečnostními pásy, které vás chrání před případným zraněním. Chrání vás i vaše domácnost? Je například vybavena požárním hlásičem? Nezapomínejte i na takové detaily, vždyť je to prosté. Proč se nechránit tam, kde trávíme nejvíce času? Nepodceňujte proto bezpečnost vaší domácnosti a pořiďte si alespoň detektory kouře a poplašný systém před nezvanými hosty.