Okrasná zahrada

Okrasná zahrada v říjnu. Jak se o ni starat?

Zatímco září se neslo zejména v duchu sklízení úrody ze zahrady, konkrétně z našich záhonů, v říjnu je třeba postarat se o okrasnou zahradu. Mnozí zahrádkáři začali s přípravou okrasné zahrady na zimu už v září, rozhodně udělali dobře – přece jen spoléhat se na to, že v říjnu nepřijdou kruté mrazíky je mnohdy riskantní. Pokud jste se však k okrasné zahradě během září nedostali, říjen nabízí poslední možnost. Než se dostaví první podzimní mrazíky nebo případně i zimní mrazíky, pokud si zima pospíší, je třeba udělat několik důležitých prací, které jsme vám raději sepsali, aby se na nic nezapomnělo. Přece jen podzim na zahradě se nese ve znamení mnoha prací a člověk nemůže myslet na všechno.

Končíme s hnojením

Říjen je poslední měsíc, během kterého je povoleno hnojení. Muškáty už by dávno měly být sklizeny z okenních parapetů, pokud jste však takto zatím neučinili, rychle to udělejte. S hnojením muškátů se obvykle přestává už na sklonku září a října, jelikož je nutné zamezit dalšímu růstu muškátů.

Během října se také naposled hnojí růže. Na poslední hnojení růží se nesmí zapomenout, jen díky dostatečnému přísunu živin mohou růže přetrpět celou dlouhou zimu. S výběrem hnojiva však buďte opatrní. Hnojivo nesmí obsahovat dusík. Vhodnější je fosforečné nebo případně draselné hnojivo.

Toužíte po krásné jarní zahrádce? Rozmnožte si trvalky už nyní

Během října je také poslední možnost nasadit si trvalky. Pokud tedy toužíte po krásné jarní zahrádce, neváhejte a trvalky si zasaďte. Trvalky se sází zpravidla do půdy, v níž je také obsažený uzrálý kompost. Trvalky se sází zpravidla v tomto ročním období proto, aby se během zimy ztotožnily s půdou a zároveň se řádně usadily.

Kromě toho, že je možné zasadit si v tomto období trvalky, neváhejte ani se sázením dřevin. I ty se sází právě nyní, nejlépe na začátku října. Kromě toho se připravuje na zimu i trávník, který je třeba přihnojit, aby během zimy nepostrádal živiny, a také se vysazují cibuloviny, které je třeba zasadit ještě do nepromrzlé půdy.