Pusťte k sobě domů skandinávský minimalismus

Máte kolem sebe moc věcí, nemůžete věčně nic najít a nic nemá u vás doma své místo? Možná je čas vaše věci protřídit, zamyslet se nad tím, co opravdu kolem sebe potřebujete a chcete a dát vaši domácnosti řád.

Co je minimalismus

Minimalismus je styl bydlení, oblékání a především života, kdy se dbá více na kvalitu věcí než na jejich kvantitu. To znamená mít méně více, za to všechny z nich využívat. Nic, co máte kolem sebe, tam není navíc. Vše má své místo a využití. Hlavním představitelem a vyznavačem toho stylu života je Skandinávie. Minimalismus tam najdeme jak v architektuře, tak i módě nebo interiérovém designu.

Jak jej praktikovat?

Pokud jste ze své podstaty hromadící typ člověka, mohou pro vás být první kroky k minimalismu nepříjemné a lehce emotivní. Nicméně pokud to myslíte s minimalismem vážně, je nutné se přes to přenést. A slibujeme, stojí to za to!

1.   Rozhlédněte se kolem sebe

Prvním krokem je pořádně se rozhlídnout kolem sebe a zamyslet se nad tím, které věci, oblečení apod. skutečně používáte/nosíte a co můžete ze svého okolí vyloučit. Nenechávejte si věci „až do nich zhubnete“ nebo „tyhle jsem měla na prvním rande“ pokud si nejste jistí, že si je ještě někdy oblíknete. Stejné je to i s ostatními věci ve vašem domově, ať už jsou to dekorace, nádobí apod. Projděte si všechny své věci, promyslete, které chcete mít SKUTEČNĚ kolem sebe a zbytek vyřaďte.

2.   Vyřadit neznamená vyhodit

Pokud si říkáte, že je vám líto všechny ty vyřazené věci vyhodit, rovnou vám na to odpovíme: vyhazovat nic nemusíte! Vytříděné věci nemusí hned skončit v popelnici. Jsou tu další, ekologičtější a udržitelnější varianty. Můžete věci buď nabídnout na online bazarech a second-handech, případně věnovat na charitu a dobročinné účely.

3.   Přemýšlejte už u nákupů

Posledním, ale paradoxně asi nejdůležitějším bodem je přemýšlení už během nákupů. Opravdu danou věc potřebuji, využiji, je pro mě nezbytně nutná? Nekupujte zbytečnosti, které vám budou jen vyplňovat prostor a nebudete mít pro ně žádné využití.