Uklízíme domov alergika. Nestačí jen vytřít podlahu

Uklízíme domov alergika. Nestačí jen vytřít podlahu

Patříte mezi alergiky? Pak jistě víte, že klasický každotýdenní úklid obsahující vysávání a utírání prachu nestačí. Zejména pokud jste alergičtí na prach a plísně, v takovém případě je nutný trochu pečlivější úklid. Bohužel toho si nejsou lidé, kteří se mezi alergiky neřadí, vědomi. Domnívají se, že domácnosti jak alergiků, tak ne-alergiků se uklízí naprosto stejně. K úklidu se však musí přistupovat daleko pečlivěji, jelikož je nutné se během úklidu zbavit všech alergenů, jako jsou nejen zmiňované plísně a prach, ale také nejrůznější roztoči či chlupy domácích mazlíčků.  

Mnozí lidé se domnívali, že s odchodem léta a kvetoucích rostlin se alergikům uleví, jenže tak to opravdu není. S odchodem léta přichází celá řada dalších alergenů, jako jsou hlavně plísně, které se objevují s vlhkým počasím. Mnozí alergici jsou toho názoru, že podzim a zima je pro ně daleko horší než zmiňované léto, během kterého se jim dýchá těžce, ale ne až tak těžce.  

Abyste se tedy netrápili alergiemi ani v zimě, poradíme vám, jak konkrétně uklidit dům, aby byl pro alergiky bezpečný.  

Jak uklidit koupelnu 

Co se týče koupelen, zde vzniká pravděpodobně nejvíce alergenů. Je nutné pravidelně v koupelnách větrat, při úklidu nezapomínejte vytřít do sucha všechny rohy místnosti (zejména rohy u vany, spáry u toalety nebo u umyvadla). Z koupelny bychom měli odstranit všechny plastové doplňky a další věci, na kterých se může snadno uchytit plíseň. Ručníky a taky rohožky často perte, protože v nich se nejvíce drží vlhkost, tudíž právě ony jsou místem, kde se plísně tvoří.  

Jak uklidit ložnici 

I ložnici je nutné uklízet pečlivě, jelikož v ní trávíme opravdu velkou spoustu času. Měli bychom pravidelně vyměňovat matrace, v nichž se drží roztoče (zejména jejich potahy je třeba častěji prát). Kromě toho se zbavte péřových peřin a vyměňte je na peřiny z mikrovlákna nebo z podobného materiálu, kde se nebude držet tolik roztočů.