Věděli jste, že mšic vás zbaví levandule lékařská?

Věděli jste, že mšic vás zbaví levandule lékařská?

Mít svou vlastní bylinkovou zahrádku, to je velice atraktivní nápad, který si většina lidí dokonce realizuje. Takové bylinkové zahrady se stávají součástí velkých zahrad kolem domu nebo skalek u vchodových dveří. Bývají však součástí i kuchyní, což je zrovna jeden z trendů – mít bylinkovou zahrádku přímo na kuchyňské lince. Pokud bylinkovou zahrádku chcete mít taky, ptáte se, jakou bylinku se vyplatí pěstovat. Doporučujeme levanduli, jelikož levandule vám pomůže zbavit růže mšic.  

Mšice jsou nejčastější škůdce, který napadá nejen rostliny a plodiny na zahradě, ale také pokojové květiny v interiéru. Jedná se o nepříjemného, rychle se rozmnožujícího škůdce, kterého je nejlepší co nejrychleji zlikvidovat, jinak může plodinu či rostlinu dohnat až ke smrti. Mšice totiž z rostlin vysávají živin, rostliny tedy následkem chřadnou a umírají.  

Mšice bohužel mohou napadnout i růže, které bývají často nedílnou součástí okrasných zahrad. Mnozí zahrádkáři nechtějí růže stříkat chemickými postřiky, aby růže neztratily svou krásu, a tak hledají způsob, jak se mšic na růžích zbavit přírodní cestou.  

Vysaďte levandule 

A my pro vás tip na přírodní cestu vedoucí k vyhnání mšic máme! Je to levandule lékařská, již zmiňovaná krásně zbarvená, vonící a také léčivá bylinka, která dokáže růže ochránit před mšicemi. Stačí, když je zasadíte do těsné blízkosti růží.  

O levanduli 

Levandule je dobře známý polokeř či keř, který tvoř husté polokulovité tvary. V létě bohatě kvete. Je to trvalka, která dřevnatí. Nejčastěji se jí lemují cesty a chodníky, pokud se tedy nevysazují k růžím, které ochraňují před zmiňovanými mšicemi.  

Levandule je typická svým krásným zbarvením. Barva květů může být bílá, růžová, také modrá až fialová. Vyžaduje plné sluníčko, střední zálivku a kyselou, humózní a lehkou půdu.