Vietnamský koriandr můžete pěstovat i jako pokojovku. Jak na to?

Vietnamský koriandr můžete pěstovat i jako pokojovku. Jak na to?

Už jste někdy slyšeli o takzvaném vietnamském koriandru? Pokud ne, možná znáte rostlinu pod jménem “rdesno vonné” nebo také “pálivá máta”. V posledních letech se přidává do nejednoho pokrmu nejen vietnamské kuchyně a přináší jídlům tak fantastickou pikantní chuť, kterou si jistě zamilujete. V mnoha zemích ji však nepěstují jenom jako bylinku, která je součástí gastronomie, ale také se pěstuje jako léčivá bylina. Jako léčivka se pěstuje hlavně v jihovýchodní Asii, ale pěstovat ji můžete třeba jako pokojovou rostlinu.  

O rostlině 

Ještě předtím, než si prozradíme, jak se bylinka nebo rostlina používaná v gastronomii pěstuje, prozraďme si více o rostlině. Přece jenom to bude rozhodující v případě, že se ji rozhodnete pěstovat ve svém interiéru.  

Jedná se o vytrvalou rostlinu, která pochází z jižní Asie. Do Evropy se dostala společně s vietnamskými emigranty v minulém století a od té doby se u nás drží. Zmiňované názvy rdesna vonného čili vietnamský koriandr a pálivá máta si vymysleli Češi, kterým název takzvaně “nešel přes jazyk”.  

Jak rostlinu pěstovat 

Pokud milujete vietnamskou kuchyni nebo pokud jste si zamilovali rostlinu jako takovou a nebojíte se ji přidávat do hromady jídel, proč si ji nevypěstovat v pohodlí domova? Nemusíte se nutně nacházet v Asii, abyste si rdesno vypěstovali. Skvěle snáší i naše klimatické podmínky. Ovšem jenom zimu snáší stěží. Je třeba ji proto ve chvíli, kdy se teploty snižují k bodu mrazu, přemístit do vyhřívaného interiéru a nenechávat ji na balkoně.  

Obecně se však rostlině daří jak v teple, tak ve vlhku. Půdu potřebuje dobře propustnou, humózní. Ideální je slunné stanoviště. Pokud byste ji chtěli namnožit, množí se vegetativním způsobem. Stačí odstřihnout zdravý výhon, který během pár dnů vypustí kořeny. Těm opět připravte humózní, dobře propustnou půdu.