Jak správně kompostovat. Co do kompostu patří a co ne?

Jak správně kompostovat. Co do kompostu patří a co ne?

Kompostování je hitem poslední doby. Pokud patříte k lidem, kteří chtějí žít trochu ekologicky, pak kompost najdeme i na vaší zahradě. Jinými slovy se jedná o správné využití organického odpadu, který by jinak skončil v klasické popelnici. Bohužel si mnozí lidé myslí, že kompostovat lze prakticky všechno bez sebemenších pravidel. Jenže to není tak úplně pravda. Kompostovat člověk opravdu nemůže všechno, co ho napadne. Je nutné se držet jistých pravidel.  

Velkou chybou je, když lidé hází do kompostu prakticky všechno, co jim doma zbyde. Něco nedojedí a automaticky to hází do kompostéru. Jenže takto kompost nefunguje. Nemá to být popelnice, tu máte vzadu za domem. Pojďme si proto prozradit, co do kompostu patří a co naopak nepatří.  

Co do kompostu patří 

Nejdříve začněme tím, co do kompostu můžete dávat. Je toho kupodivu poměrně hodně, ale najdou se jisté výjimky. Do kompostu můžete házet zbytky ze sklizené zeleniny, také odkvetlé rostliny. Pozor ale na nemocné nebo napadané rostliny, které by vám v kompostu zase mohly udělat pořádný humbuk. Co do kompostu taktéž patří, tak je posečená tráva nebo větévky z letního řezu stromů. Raději je však předtím pořádně prožeňte drtičem.  

Obecně platí, že odpad, který vyhazujete do kompostu, by měl být rozmanitý. Čím rozmanitější totiž bude, tím bude kompost kvalitnější a tím lepší budou jeho vlastnosti. Nebojte se přidat do kompostu také hnůj, i když se ho možná štítíte.  

Co do kompostu naopak nepatří? 

Jak ale bylo zmíněno, i kompostování se musí držet několika pravidel. Kupříkladu sem nepatří citrusové slupky, nerozdrcené skořápky nebo noviny či zbytky jídla. Zároveň sem nepatří ani tuky. Co nevadí, tak jsou banánové slupky, které je však dobré předtím rozkrájet na menší kusy.  

Pozor na listy! Povoleny jsou jenom některé. Které jsou hotovým tabu, tak jsou listy z ořešáku. Ty se totiž nejen dlouho, ale také problematicky rozkládají.