Zahrada

Inspirativní tipy, kterými jednoduše a efektivně oživíte svou zahradu

Zimní měsíce jsou ideální dobou pro plánování změn na vaší zahradě, které vám mrazivé počasí ještě nedovolí. Ovšem když se řekne zvelebování zahrady, řada lidí si vybaví velké finanční výdaje a spoustu dřiny. To však nemusí být vždycky pravidlem. Někdy stačí pár střihů nůžkami, pár drobných úprav a vaše zahrada dostane úplně nový vzhled.

Zelená geometrie, která vydrží celoročně

Živý plot, který roste všemi možnými směry, nepůsobí upraveně a nikoho neoslní. Najděte si proto chvilku času a zastřihněte stromky a keříky do všelijakých geometrických a originálních tvarů, které vaší zahradu posunou na úplně novou úroveň.

Geometrické obrazce nejlépe vyniknou na dřevinách, které jsou zelené celoročně. K takovým se řadí například jalovce, tisy, túje, smrky, cesmíny, bobkovišeň či brsleny. Dřeviny tvarujte ve dnech, kdy nemrzne. Ideálně pak koncem zimy, kdy ve stromech ještě nehnízdí ptáci.

Zámecká zahrada

Vytvořit si kouzelnou atmosféru zámecké zahrady dokážete i u vás na dvorku. Stačí si zasadit ušlechtilé rostliny, jako jsou rudé, růžové či bílé růže. Pokud však nemáte dostatek času na jejich údržbu a škrábance na rukou vás spíš odradí, sáhněte raději po pivoňkách. Ty když na jaře rozkvetou, nemají v rostlinné říši konkurenci. Podobnou parádu uděláte také s magnoliemi, které často kvetou ještě před tím, než to pravé jaro vypukne. Na zastřiženém trávníku pak budou vypadat kouzelně jako v pohádce. Teď už vám k dokonalé zahradě chybí pouze ten zámek.

Místo pro odpočinek

Každý z nás potřebuje občas vypnout. Vyhraďte si proto na zahradě svůj koutek, kde si odpočinete a nikdo vás tam nebude rušit. Pro tyto případy určitě zvolte živý plot, který zmírní vítr i hluk pro případ, že nebydlíte zrovna na samotě u lesa. Pokud chcete dosáhnout naopak příjemného ozvučení ve vašem relaxačním koutku, vsaďte na šum okrasných trav a bambusů, zurčení potůčku a chrastění drobných kamínků pod nohama. Určitě nezapomeňte také na pohodlnou sedačku či křesílko, na kterých můžete relaxovat a odpoutat se tak o veškerého okolního ruchu.

Ideální prostor pro kafíčko

Jakmile se trochu oteplí a přijde čas na venkovní aktivity, dobře si promyslete, kam svůj zahradní nábytek umístíte. Odpočiňte si při krásném výhledu na záhony rozkvetlých květin a keříků, pod baldachýnem z rudých růží nebo vedle tekoucího okrasného jezírka. Aby vás však při vychutnávání si odpolední siesty nebo narozeninové oslavy nezaskočil déšť, mějte v záloze útulné místo, kde se před kapkami deště rychle schováte.