Design, design. Co to je?

Design, design. Co to je?

Ve světě bydlení se můžete setkat s růžnumi pojmy. Můžete se setkat s nejrůznějšími styl a také s pojmem “design”. Jenže co to vlastně je? Všichni se jím zaklínají, mnozí se díky němu živí, a každý, kde se kdy zajímal o vybavení moderního interiéru, se s tímto pojmem už setkal. Design je v 21. století prostě všude. Pojďme ale společně dát tomuto mnohdy prázdnému pojmu reálný obsah, ať už v říši designu nikdy nebloudíte.  

Co to tedy je? 

Nejprve se podívejme pro inspiraci do slovníku. Design je zde definován jako kreativní proces a duševní práce jednotlivce či skupiny. Pokud se zaměříme na design bytu či domu, půjde potom o kreativní proces zaměřený právě na proměnu takové nemovitosti či interiéru podle několika kritérií.  

Mezi taková kritéria patří: 

  • Funkčnost 
  • Estetičnost 
  • Ekonomická stránka 
  • Emoce 
  • Individuální požadavky každého jednotlivce 

Na každou z výše uvedených stránek, respektive kritérií, byste měli při výběru prvků pro váš domov dát pozor. Neexistuje návod na to, jak při tomto procesu potupovat a vytvořit tak ten správný design. Vše je na jednotlivci, proto se slepě nedržte designových trendů. Můžete se inspirovat časopisy o bydlení, můžete to nechat čistě na vaší kreativní stránce. Existuje ale několik osvědčených rad a postupů. 

Počátek v přírodě 

Možná si to většina z nás neuvědomuje, ale design vidíme všude kolem nás. Barvy, prostorové uspořádání či rozmanitost barev mají svůj prapočátek v přírodě, proto je skvělou možností při rozhodování o designu pro váš domov čerpat právě z přírody.  

Všechny smysly 

Design není pouze záležitost očí. Při rozhodování o vybavení vašeho domova proto nezapomínejte i na další smysl. Vyberte vhodné materiály, příjemné na dotek. Či naopak zvolte kontrast mezi účelem pokoje a zvolenými materiály.  

Dbejte i na sluchovou stránku, a zamyslete se, jak zpříjemnit pobyt v každé místnosti například odpovídající hudbou. Odvážnější mohou zapojit i čich a chuť.