Jak vyčistit skvrny na kobercích i bez chemie

Jak vyčistit skvrny na kobercích i bez chemie

I když se koberce nachází už v minimálním množství domácností, jsou to stále bytové doplňky, které existují. Dnes je daleko populárnější lino nebo umělé kožešinky, ostatně najdou se domácnosti, kde koberce ještě stále jsou. Pokud koberce máte ještě u sebe doma, víte, že se z nich velmi těžko dostávají skvrny, které mnohdy vznikly jen úplnou náhodou. Často se trápíte, jelikož nevíte, jak takové skvrny odstranit, ale věřte tomu nebo ne, není to tak těžké, jak se to na první pohled jeví. Pokud nechcete investovat do chemie, která mnohdy ani nepomůže tak, jak je napsáno na obalu, zkuste nějakou z níže uvedených babských rad.

Když se na koberci vyskytne skvrna, většina lidí sáhne po osvědčené nebo méně osvědčené chemii. Jenže chemické přípravky koberce ničí, i když je na chvilku zachrání od nepříjemných skvrn. Raději byste měli vyzkoušet přírodní techniky, které vám taktéž z koberce odstraní veškeré skvrny vzniknuté třeba právě úplnou náhodou.

Citronová šťáva pomáhá na fleky od různých nápojů

Nejčastěji nás trápí fleky od likérů, čaje nebo také kávy. Skvrny jsou bohužel těžko pryč, tedy pokud použijete citronovou šťávu a teplou vodu, jde to snadno. Citronovou šťávu stačí nakapat na skvrnu, nechat působit a posléze teplou vodou otřít.

Na fleky z kávy, likéru nebo vína může pomoct také směs lihu a čpavku, opět se následně směs po působení umyje teplou vodou.

Jak na další skvrny

Pokud vás na koberci trápí spíše mastné skvrny, které vznikly po nějakém mastném jídle, doporučujeme použít mouku. Směs citronové šťávy a vody pomáhá na skvrny od inkoustu, na zaschlou přilepenou žvýkačku stačí položit led. Až žvýkačka ztuhne, lze ji snadno z koberce odstranit. Podobně to funguje i s plastelínou, kterou děti zadupaly do koberce.

Na žvýkačky a plastelínu také platí speciální odstraňovače.