tiskárna laserová nebo inkoustová

Jsou laserové tiskárny lepší než ty inkoustové?

Nákup tiskárny se zdá jednoduchou záležitostí, avšak často může jít o velmi tvrdý oříšek. Už jen otázka „inkoustová, nebo laserová tiskárna“ zarazí nemalý počet lidí. Konečná volba nakonec závisí na mnoha různých faktorech. Přirozeně, největší roli hraje cena a i to, jak moc bude tiskárna využívána.

Výhody laserových tiskáren

Laserové tiskárny mají své výhody a nevýhody. Nejdůležitější vlastností ve prospěch laserových tiskáren je rychlost tisku oproti tiskárnám inkoustovým. Mezi přední uživatele laserové tiskárny patří bez pochyb společnosti a jednotlivci, jejichž tisk se vyznačuje skutečně velkým počtem tisknutých dokumentů. Mezi další výhody patří i to, že technologie laserových tiskáren je velmi oblíbená díky své přesnosti a ostrosti textu nebo obrázku.

Nevýhody laserových tiskáren

Laserové tiskárny mají i své nevýhody. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší, zejména pokud jde o barevné tiskárny. I ceny tonerů se nepohybují zrovna v nízkých cenových relacích, ovšem na druhou stranu, toner vydrží mnohem déle než inkoustová kazeta, čímž vám bude ušetřeno spoustu peněz (originální tonery Xerox seženete na internetu za velmi příjemnou cenu). Inkoustová tiskárna v některých případech nabízí více možností než laserová tiskárna, avšak záleží na požadavcích člověka.

Pozor na výměnu tonerů

Všimli jste si, že tisknutý dokument v inkoustové tiskárně je hned po tisku vlhký a musíte ho nechat chvíli zaschnout? Velkou výhodu má laserová tiskárna, protože po jejím tisku je dokument suchý. Tonery tvoří plastový prášek, který je do podkladu „zažehlen“. Ovšem, co oba druhy tiskáren spojuje je to, že jak inkoustová, tak laserová tiskárna má své specifické náplně. Abyste zachovali kvalitu tisku, vždy sáhněte po tonerech, které patří dané tiskárně, například tiskárna značky HP vyžaduje originální tonery HP.

Stále tápete a nevíte si rady? Nejjednodušší bude, když navštívíte specializovanou prodejnu, ve které vám jistě rádi poradí.