Stavba domu v roce 2022: je vůbec reálná?

Realitní trh zažívá jakousi revoluci. Ceny se šroubují neuvěřitelným způsobem nahoru, rostou hypoteční úvěry a dostupných nabízených realit je pomálu. I to může být důvodem, proč se lidí rozhodují případně si postavit vlastní dům a zcela podle svých představ.

Bouřlivé situace tomu nepřidaly

Ať už situace okolo Covid-19 od roku 2020 nebo aktuální válka na Ukrajině současné situaci na trhu realit moc nepřidaly. Mnoho lidí došli k uvědomění, že není nutné bydlet v centru města, že mohou zvolnit a k tomu je dům se zahradou ideální útočiště. Proto se strhlo peklo a reality se začínali rozebírat ve velkém. Až jsme se dostali do situace, kdy na trhu je velmi málo zbylých realit s vyšroubovanou cenou do neuvěřitelných výšin. Pokud se tedy má rozhodnout, zda půjčené miliony investuje do staršího domu, který bude muset zrekonstruovat, nebo si rovnou postaví svůj vlastní, často se lidé rozhodnou pro druhou variantu.

Vše je jen odhad

Hned na začátek je dobré zmínit a připomenout, že nikdo neví, jaký bude přesný vývoj dalších událostí, a to už jak s Covid-19 nebo válkou. Je tedy nutné počítat s tím, že ceny, které platí dnes, nemusí platit příští týden!

Zdražil materiál

Náklady na pořízení bydlení dle vlastních představ vzrostly během posledních 3 let o zhruba 25 %. Růst cen stavebních materiálů byl u některých položek až 100%. Tento jev souvisí s nadbytkem rozestavěných domů a následným nedostatkem materiálů. Loni výrazně zdražily především ceny plastů, dřeva nebo oceli.

Drahé jsou i energie

Vyšší ceny jsou ovlivněny také faktem, že na domy jsou kladeny vyšší energetické standardy. Od ledna tohoto roku platí podmínka nízkoenergetického standardu. Cílem těchto nařízení je, aby všechny nově postavené domy se svými energetickými standardy a náklady přiblížily pasivním domům.

S čím je nutné počítat

Pokud se rozhodnete o stavbu domu, je nutné počítat, že počáteční investice bude v současnosti dražší a vždy mějte v záloze o cca 20-30 % více, než je kalkulovaný náklad. Výsledná cena zahrnuje:

  • pozemek,
  • projekt,
  • stavební materiály,
  • základy a hrubá stavba,
  • závěrečné práce (zateplení střechy, umístění oken, fasády, podlahy apod.),
  • dokončovací práce v interiéru.

Kde ušetřit

Cest, jak ušetřit je několik, vše se ale odvíjí od vašich konkrétních požadavků a potřeb. Vaši peněžence odlehčí, pokud se rozhodnete stavět bez podsklepení, garáž vyměníte za přístřešek, dále redukce plochy místností, stavení na patro před přízemními budovami apod.

Na čem rozhodně NEšetřit

Na těchto bodech se rozhodně šetřit nevyplatí, došlo by k ne úplně kvalitní stavbě a ušetřené peníze si později vyberou svou daň i s úroky v podobě nutných oprav:

  • základy,
  • zdi,
  • zateplení.