S podzimem přichází opět chřipka i nachlazení

Snižující se venkovní teploty, zbarvení a opadání listů, vůně jablek a skořice, ale i teplý zázvorový čaj, teplé ponožky a nepříjemné nachlazení. I takový může být podzim, a protože ten letošní bude nejspíš rychlý a skočíme do něj rovnýma nohama, bude zapotřebí trénovat naši imunitu, abychom hned nezalehli s virózou.

Nemonotónní strava

Pestrá a vyvážená strava je základem nejen pro silnou imunitu, ale především pro zdravé tělo a jeho správné fungování. Pestrou stravou je myšleno zastoupení všech živin: tuků, sacharidů, bílkovin. Vhodné je zařadit více potravin podporující správnou funkci střev (zdravá střeva podporují zdravou imunitu), např.: kefíry, kysané zelí, jogurty apod.

Otužování

Není nutné hned lézt do ledového rybníku, nebo vylézt za chladivé noci či rána na balkon. Začínat můžete postupně: ochlazováním vody během sprchy, nebo po horké koupeli se osprchovat studenou vodou.

Saunování

Plynule jsme se tak dostali k saunování, tedy sezení v horké páře a následnému otužení studenou vodou. Toto se několikrát opakuje, stejně jako návštěvy sauny pro projevení účinku.

Doplnění vitamínů

Za správné fungování imunity zodpovídají také vitamíny, které jsou přirozenou součástí našeho těla, kterou bychom měli pravidelně doplňovat. Bohužel již v současné době většinu vitamínů zcela nenahradíme pouze stravou, zde na řadu přicházejí doplňky stravy. Vitamíny, které jsou přdevším vhodné pro posilnění imunity je vitamín C, D (ten je nutné doplnit i vitamín K pro lepší vstřebatelnost do těla) a zinek.

Pobyt v přírodě a pravidelný sport

Alespoň pravidelné hodinové procházky, byste měli zařadit do svých denních plánů a pohybem tak vyrazit vstříc ke zdraví. Pobyt v přírodě navíc pomáhá od stresu, utřídíte si myšlenky a zelená barva přírody dodává klidný pocit.

Pokud neholdujete procházkování a máte raději, když se pořádně zapotíte, zkuste zařadit nějaký sport, který by vás bavil. Sportováním se nemyslí pouze fitko, můžete dělat řadu věcí: jóga, pilates, tenis, badminton a podobně.

Kvalitní spánek

Posledním, ale nikoliv nejméně důležitým, prvkem je kvalitní a dostatečný spánek. Díky němu totiž se naše tělo regeneruje a připravuje se do další bitvy s bacily a viry.